Skip to Content

Mitől vonzó egy nő? 3 válasz az evolúciós pszichológia szemszögéből

SMindenki számára más az ideális pár külsőre és belsőre egyaránt, azonban mégis észrevehetők bizonyos tendenciák arra nézve, hogy milyen külső jegyeket tartanak általában vonzónak a férfiak.

Ezek az ember fejlődése során, évmilliók alatt alakultak ki, és megvolt a maguk szerepe az emberi faj minél sikeresebb reprodukciójában, így tudattalanul befolyásolhatják a mai férfiak ízlését is. De mielőtt bárki kétségbeesne, ha esetleg nem felel meg pontosan az evolúciós szempontból legideálisabbnak vélt képnek, fontos tudni, hogy  a férfiak többsége is jelentősen összetettebbannál, semhogy csak az ilyen nőket keresse. A környezetünkben lévő számtalan példa rá a bizonyíték, hogy a párok tagjai sosem tökéletesek, mégis működik köztük a saját, egyedi, egymásnak szóló kémia – mert az evolúció csak a lehetséges utódok génállományával számol, míg az emberi természet ennél személyesebb szempontokkal is foglalkozik: a lélek jólétével, a boldogsággal és a szeretettel is. De lássuk, mik azok a szempontok, melyek a női testben leginkább megragadják a férfiakat!


1. A derék-csípő arány

A közvélekedéssel ellentétben a testalkat nem feltétlenül attól vonzó, hogy valaki mennyire vékony vagy kerekded – sokkal fontosabbnak tűnik a derék és a csípő egymáshoz viszonyított aránya! A csípő-fenék-combtájékon (az úgynevezett gluteofemorális régióban) tárolt zsírkészletek elengedhetetlenek a megfelelő menstruáció és a fogamzóképesség fenntartása szempontjából. Ehhez viszont az a legcsábítóbb, ha az általános egészségi és fittségi állapottal összefüggő, arányaiban vékonyabb derék társul. Kutatások alapján minél kisebb ez a bizonyos hányados (minél inkább homokóra-szerű a sziluett), a férfiak annál szebbnek ítélik a női alakot. Az érték kiszámításához kell osztani egymással a derék és a csípő körméretét (pl. 70 cm-es derék, és 100 cm-es csípőbőség), a legvonzóbbnak pedig a 0,7-es arány bizonyult (állítólag pont ilyen a darázsderekú Jessica Alba is). Ugye nem is olyan meglepő, miért tudnak - a sztereotípiákkal látszólag szembemenve - nagyon is vonzóak lenni akár plus size modellek is? A titok az arányokban rejlik.

2. Fiatalságjegyek az arcon és a testen - „neoténia”

Az utódok szempontjából egészségesebb, ha az édesanya nem túl idős, mivel egy fiatalabb nő teste alkalmasabb a gyermek kihordására és táplálására. Az emberiség történelmének hajnalán ez fokozottan érvényesült, így a férfiak érzékennyé váltak az olyan úgynevezett „neoténiás” jegyekre, melyek inkább a fiatalabb lányok jellegzetességei. Ilyenek a kicsi áll és orr, a nagy szemek, a telt ajkak, valamint a szőrtelen test. Ha végignézzük a topmodelleket, általában a fentieknek megfelelő, finom vonásokat találhatunk – bár ehhez az is hozzájárulhat, hogy maguk a modellek is gyakran nagyon fiatalon kerülnek kifutóra vagy a kamerák elé, így egy középkorú, érett nőt igazán kár lenne hozzájuk hasonlítgatni.

3. Fényes haj, ragyogó bőr és körmök

A fentiek megítélésével kapcsolatban nagyon erős kulturális és gyakran változó divathatások is érvényesülnek, de annyi elmondható, hogy a hosszú haj némileg olyannak tekinthető, mint az állatvilágban a díszítő és figyelemfelhívó szerepet betöltő hosszú farktollak, vagy agancsok. A haj megléte (bár betölt valamiféle védő szerepet) nem köthető szorosan az egyed túlélését szolgáló tulajdonságokhoz, így fenntartása tulajdonképpen költséges, energiát és tápanyagokat igényel a személytől. Az, ha egy nőnek csillogó, egészséges hajkoronája van, az azt jelzi, hogy szervezete olyan jó általános egészségi állapotban van, hogy még a haj épségéről is képes „gondoskodni”, ha pedig ez a haj hosszú is, akkor huzamosabb időn keresztül is képes volt fenntartani, tehát egészsége stabil. Így evolúciós szemszögből nem feltétlenül a nők által divatosnak látott forma vagy szín az elsődleges, hanem a minőség!

Administrator 2017. március 7.
OSZD MEG EZT A BEJEGYZÉST
Archiválás
Az önsorsrontás csapdájában