Huszonéves ismerőseimet kérdezve, egyre több helyről hallom, hogy a kiégés kifejezést használja: olyanok, akik alig pár éve kezdtek el dolgozni, már a nyugdíjról álmodoznak, és rengeteg a pályamódosítás, munkahelyváltás az Y generáció tagjainál. Korábbi kutatások alapján a fiatalkori kiégésben leginkább a 25 év körüliek érintettek, akik már legalább egy diplomával és pár éves munkatapasztalattal rendelkeznek.
A fiatalkori kiégés nem a segítő szakmákhoz kapcsolódik, ahogy azt a klasszikus kiégésről gondolták, de a tünetek hasonlóak: állandó fáradtság, motiválatlanság, a koncentráció és a stressztűrés csökkenése, alvásproblémák, betegségek, általános fizikai és érzelmi kimerültség.
Egyik legfőbb oka, hogy a munkával kapcsolatos elvárások nem egyeznek a valósággal. Az Y generáció a munkát nem csupán a pénzszerzés eszközének, hanem az önmegvalósítás módjának tekinti, és fontosak számukra a társas kapcsolatok, visszajelzések a munkahelyen. Ezzel együtt viszont egy olyan világban, ahol valaki egy nap alatt híres lehet az interneten, illetve látszólag semmi munkával gazdagodott meg – mert az Instagram szűrők ugye elrejtik a verejtéket –, arra szocializálódtak, hogy azonnali sikert, gyors előrelépést kell elérniük. És itt találkoznak a munkaerőpiac valóságával, ami könnyen lerombolja ezeket az álmokat. A kezdeti lelkesedés gyorsan fásultságba csap át, amikor a fiatal, ambiciózus munkavállaló azzal szembesül, hogy a cégeket nem az ember, hanem a profit érdekli, akár a munkavállalók kizsigerelésének árán is.
A másik nagy probléma az állandó bizonytalanság: a munkahelyek annyit változtak az elmúlt évtizedekben, hogy ami a tanulmányok kezdetén még egy biztos karrierútnak tűnt, az egyetemről kikerülve korántsem az, vagy teljesen más, mint amilyennek elképzelték. A szülők még azt mondták, tanulj, menj egyetemre, és akkor lesz állásod, a cégeket viszont látszólag nem érdeklik a tanulmányok, csak a tapasztalat, és semmire nem elég egy diploma a munkaerőpiacon, ami látszólag feleslegessé teszi a sok befektetett energiát és tanulással töltött órát. Ma már nyitott az út, hogy azt tanuljuk, ami érdekel, a népszerű szakokra sem lehetetlen bejutni, viszont az egyáltalán nem garantált, hogy a hangzatos nevű képzések piacképes szakmát is adnak a fiatal munkavállalók kezébe. Ahogy egyik huszonéves ismerősöm fogalmazott: „ott rontottuk el, hogy azt tanultuk, ami jól hangzott, nem azt, amivel el is tudunk helyezkedni.”
A kiégés könnyen kapunyitási pánikhoz, vagy – a másik divatos nevén – életnegyedi válsághoz vezethet, mely a tinédzserkorhoz hasonló útkeresést és bizonytalanságot válthat ki az egész személyiséget illetően, és a munkán túl a kapcsolatokra, értékrendre, általános jóllétre is kiterjed. Társadalmunkban a felnőtt öndefiníciója leginkább a munkája által meghatározott (a „Ki vagy te kérdést” a legtöbben azzal válaszolják meg, hogy mivel foglalkoznak), ezért nem meglepő, hogy a munka hiánya vagy kudarca identitáskrízist vált ki a fiatal felnőttekben.
10 dolog, amit tehetsz a kiégés ellen
- Válassz olyan munkahelyet, ahol elismerik a teljesítményt, világosak az elvárások és van visszajelzés!
- Építs kapcsolatokat a munkahelyeden, igyekezz bevonódni a közösségbe!
- Ameddig tanulsz, használd ki maximálisan a szakmai gyakorlat, gyakornokoskodás adta lehetőségeket – így testközelből megtapasztalhatod, milyen a választott munka, és hasznos tapasztalatot is szerezhetsz a későbbi elhelyezkedéshez.
- Ne vállalj el mindent, csak azért mert lelkes vagy és pályakezdő – így lehet a leggyorsabban kiégni, mert kevés helyen értékelik a pluszmunkát.
- Azonosítsd, hogy mi zavar a munkahelyeden, és próbálj meg célirányosan változtatni rajta! Nem biztos, hogy egyből ott kell hagynod az állásod, ha kezd eleged lenni – először próbálj meg más megközelítéseket, perspektívákat keresni benne, ha a vezetőség is nyitott erre.
- Találd meg azt a munkát, ami feltölt, a fizetéstől vagy a presztízstől függetlenül! Gyakran inkább az utóbbi két faktor befolyásol a pályaválasztásban ahelyett, hogy mikor érezzük jól magunkat, és ezáltal beszűkítjük a lehetőségeinket, később pedig csalódunk a munkánkban.
- Szánj időt a hobbijaidra! Lehet ez egy színezőkönyv, kézműveskedés, sport vagy bármilyen elfoglaltság, amivel ki tudsz kapcsolódni – ne hanyagold el a munka javára!
- Iktasd be a rendszeres sportot az életedbe – találd meg azt a mozgásformát, amiben jól érzed magad, mert számos kutatás bizonyítja, hogy ez univerzális csodaszer az önbizalom, céltudatosság, általános jóllét és egészség növelésére.
- Önkénteskedj! Több segítő szervezetnél fogadnak önkénteseket, amivel egyrészt célt és értelmet adhatsz az életednek, másrészt egy új közösséget is megismerhetsz – win-win!
- Keress új kihívásokat a munkádban! Sokszor ott kezdődik a kiégés, amikor úgy érezzük, megáll a fejlődés egy adott munkahelyen, nem tudunk előrelépni, rutinszerűvé válnak a feladatok. Ezért fontos, hogy megtaláld a lehetőségeket, amikor fejlődni tudsz, új feladatokkal megküzdeni és ezáltal úgy érezni, hogy haladsz valamerre, nem állóvízben tocsogsz.